Badanie ciśnienia i wydajności hydrantów to czynność, którą należy wykonywać co najmniej raz w roku. Zgodnie z przepisami właściciel lub użytkownik ma obowiązek utrzymywania hydrantów w dobrym stanie technicznym. Warto zaufać fachowcom, żeby budynki, w których przebywamy były bezpieczne.


 Dlaczego należy wykonywać badanie hydrantów?

Ponieważ właściciel, zarządca, użytkownik zgonie z przepisami jest zobowiązany do takich przeglądów.

 Jak wygląda badanie ciśnienia i wydajności?

Specjalnym urządzeniem sprawdzane są parametry sieci hydrantowej

Po pierwsze ciśnienie statyczne. To znaczy z jaką siłą woda napiera na zawór lub prądownicę.

Po drugie ciśnienie dynamiczne. To znaczy z jaką siłą woda przepływa przez węże.

Po trzecie wydajność. To znaczy ile wody przepływa przez wąż przez jedną minutę.

Po takim badaniu sporządzany jest protokół, który znajduje się w państwa dokumentacji.

 Jaka jest podstawa prawna? Jakie przepisy to regulują?

§3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). 

 Co to oznacza dla właściciela lub użytkownika?

Oznacza to, że właściciel lub użytkownik jest zobowiązany do przeprowadzenia przeglądu sieci hydrantowej. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta nie rzadziej jednak niż raz w roku. A więc co najmniej raz w roku należy wykonać badanie sieci hydrantowej.


Kolejna książka Jacka Kusińskiego. Pasjonująca historia, dzięki której możemy się wiele nauczyć. Łodzianie w trudnej wojennej atmosferze pokazali, że można się zorganizować. Stworzyć samorząd i działać dla dobra innych. Po „Księdze fabryk Łodzi” i „Łodzi na mapach 1793-1939” następny ukłon w stronę regionalnej historii. A my powinniśmy się pokłonić pomysłodawcy Jackowi Kusińskiemu.


Najlepiej wydana książka o historii Łodzi. Tej historii uczymy się z map. W każdej z nich jest cząstka miasta. Niezwykłe dzieło Jacka Kusińskiego.


Obowiązkowa pozycja dla łodzian i nie tylko. Historia Ziemi Obiecanej widziana przez pryzmat łódzkich fabryk.

Liczy się bezpieczeństwo.