Zgodnie z przepisami przeglądy wszystkich typów gaśnic należy wykonywać co najmniej raz w roku oraz remont raz na 5 lat ze względu na pięcioletni okres ważności środków gaśniczych. Przeglądy są dość prostą i niedrogą usługą, która zapewnia właściwe działanie sprzętu.

Dla Państwa wygody przeglądy podręcznego sprzętu gaśniczego:

  • są wykonywane na terenie obiektu,
  • potwierdzone są odpowiednim protokołem,
  • zapewniamy kontrolkę potwierdzająca sprawność gaśnic (tzw. kontrolka gaśnicy),
  • w przypadku zakwalifikowania gaśnicy do remontu zabranie jej do warsztatu serwisowego, a wypadku konieczności dostarczenie gaśnic zastępczych.


Podane okresy przeglądów dotyczą nowego sprzętu, w przypadkach gaśnic będących już obiegu okresy przeglądów muszą być zgodne z instrukcją zamieszczoną na oryginalnej etykiecie gaśnicy. Należy zdawać sobie sprawę, że prowadzone są dwa rodzaje legalizacji gaśnic. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu, czy gaśnica ma właściwe ciśnienie, zalecaną przez producenta ilość środka gaśniczego. Dzieje się tak w przypadku nowych gaśnic. Po pięciu latach należy zrobić remont gaśnicy. Najważniejszą czynnością remontową jest wymiana środka gaśniczego. Może to być proszek, dwutlenek węgla, płyn – w zależności od rodzaju gaśnicy. Po remoncie przez kolejnych pięć lat są wykonywane przeglądy.

Brak dokumentu stwierdzającego terminowe przeprowadzenie konserwacji sprzętu stanowi podstawę do nałożenia grzywny przez kontrolującego obiekt, a w przypadku pożaru może znacznie skomplikować uzyskanie odszkodowania.

Wymagania te określają następujące przepisy: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 Nr 109. Poz. 719).

Koszt przeglądu gaśnicy przy większej ilości rozpoczyna się już od 5 zł.


Kolejna książka Jacka Kusińskiego. Pasjonująca historia, dzięki której możemy się wiele nauczyć. Łodzianie w trudnej wojennej atmosferze pokazali, że można się zorganizować. Stworzyć samorząd i działać dla dobra innych. Po „Księdze fabryk Łodzi” i „Łodzi na mapach 1793-1939” następny ukłon w stronę regionalnej historii. A my powinniśmy się pokłonić pomysłodawcy Jackowi Kusińskiemu.


Najlepiej wydana książka o historii Łodzi. Tej historii uczymy się z map. W każdej z nich jest cząstka miasta. Niezwykłe dzieło Jacka Kusińskiego.


Obowiązkowa pozycja dla łodzian i nie tylko. Historia Ziemi Obiecanej widziana przez pryzmat łódzkich fabryk.

Liczy się bezpieczeństwo.